+48 668050670 info@tgenvironment.com

 

Jakiej ilości mulczu wymaga hydrosiew?

 

Hydrosiew mulczem celulozowym

Mulcz celulozowy może być stosowany w ilości 600 – 1.200 kg/ha. Najlepsze efekty daje jednoczesna zastosowanie kleju/tackifier-a (PAM) . Nie powinno się stosować mulczu celulozowego więcej niż 1.500 kg/ha, ponieważ za duża jego ilość skutkuje pokryciem gleby nieprzepuszczalną skorupą i może zahamować kiełkowanie nasion. Za mała ilość mulczu i jednoczesny  brak kleju PAM, powoduje, że nie ma różnicy pomiędzy hydrosiewem a siewem mechanicznym, ponieważ nasiona nie są przykryte i nie ma żadnego zabezpieczenia przed erozją. W Polsce spotykamy się z „reklamami” wykonawców stosujących 200-500 kg/ha. To niewystarczająca ilość.

Podstawowe zabezpieczenie erozyjne powstaje przy dawce 800 – 1.000 kg/ha celulozy zmieszanej z włóknistym mulczem drzewnym lub specjalnie powlekanymi włóknami syntetycznymi Green FiberPlus, poprawiającymi trwałość mechanicznego związania mulczu z sobą i podłożem. Dla zapobieżeniu erozji wodnej, niezbędny jest klej (tackifier) Green PAM .

 

Hydrosiew mulczem drzewnym

Mulcz drzewny jest najbardziej efektywny przy wysokim dawkowaniu. Powyżej 1.500 kg/ha. W ekstremalnych warunkach, zastosowanie dawki nawet 2.000 kg/ha, pozwoli założyć trawnik nawet na kamienistym zboczu,  tworząc cienką warstwę wegetacyjną, skutecznie zatrzymującą wilgoć i chroniącą kiełkujące nasiona. Zastosowanie tackifer’a Green PAM w połączeniu z absorbentem zatrzymującym wilgoć (Green SNP lub Green Hydrogel C5), umożliwi przetrwanie i kiełkowanie nasionom do kilka tygodni bez nawadniania.

BFM (Bonded Fiber Matrix) to specjalne mulcze drzewne, tworzące włóknistą przestrzenną matę przeciwerozyjną na powierzchni gruntu, dawkuje się je od >1.700 kg/ha. Praktycznie umożliwiają one całkowitą odporność na erozję, pokrytego hydrosiewem gruntu. Stosowane są na bardzo wymagających terenach, skarpach, czy pochyłościach. Ten sam włóknisty mulcz drzewny zbrojony włóknami  FRM (Rainforced Fiber Matrix), zastosowany wraz z Green PAM, pozwala na pokrycie trawą dowolnych powierzchni. Pionowych skarp, klifów, czy gabionów wypełnionych kamieniami. Tworzy on autonomiczną warstwę, w której mogą się wykształcić korzenie darni, nawet nie mając dostępu do gleby rodzimej.

Efekty użycia odpowiedniej ilości mulczu w hydrosiewie

Zasada generalna: użycie mulczu dobrego gatunkowo i odpowiednie jego dawkowanie pozwoli uzyskać dobre efekty hydrosiewu. Dzięki stosowaniu mocnego i dobrego mulczu na bazie włókien drewnianych, wraz z dodatkami chemicznymi – można osiągnąć powtarzalny poziom nawet 99% wschodów trawy. W porównaniu z ceną darniowania, wydatki na dobrze wykonany hydrosiew – zawierający dodatki przeciwerozyjne, modyfikatory wzrostu, specjalne nawozy i odżywki – to czysta oszczędność.

 

Przykłady hydrosiewu z zastosowaniem mulczu drzewnego w różnych dawkach.

Hydrosiew z aplikacją 1700 kg/ha - mulcz drzewny

Hydrosiew zawierający mulcz drzewny 1700 kg/ha

Hydrosiew / hydromulczowanie z aplikacją 2250 kg/ha - mulcz drzewny

Hydrosiew zawierający mulcz drzewny 2250 kg/ha

Hydrosiew z aplikacją 2800 kg/ha - mulcz drzewny

Hydrosiew zawierający mulcz drzewny 2800 kg/ha

 

Przykłady hydrosiewu z zastosowaniem mulczu celulozowego w różnych dawkach.

Hydrosiew z aplikacją 600 kg/ha - mulcz celulozowy

Hydrosiew zawierający mulcz celulozowy 600 kg/ha

Hydrosiew z aplikacją 1200 kg/ha - mulcz celulozowy

Hydrosiew zawierający mulcz celulozowy 1200 kg/ha